Strona główna / Pozostałe informacje / Zasady zwrotu kosztów stawiennictwa świadków
Zasady zwrotu kosztów stawiennictwa świadków
POUCZENIE O ZASADACH ZWROTU KOSZTÓW PODRÓŻY ŚWIADKÓW
- Świadkowi, który stawił się na wezwanie Sądu, zamieszkałemu poza granicami miejscowości Tarnowskie Góry przysługuje zwrot kosztów podróży do Sądu lub miejsca czynności sądowej według następujących zasad:
- Zwrot kosztów przejazdu własnym pojazdem (podróż tam i z powrotem) w wysokości 0,35 zł za 1 km bez względu na pojemność silnika
- Odległość między miejscowościami ustalana jest na podstawie optymalnej trasy przejazdu publikowanej na stronie internetowej np. www.maps.google.pl
- W przypadku przejazdu kilku osób jednym samochodem zwrot kosztów podróży przysługuje tylko właścicielowi samochodu.
- Wraz z wnioskiem o zwrot kosztów przejazdu własnym pojazdem świadek winien okazać dowód rejestracyjny pojazdu, jako potwierdzenie odbycia podróży.
- W przypadku przejazdu samochodem nie należącym do świadka należy załączyć kserokopię dowodu rejestracyjnego oraz oświadczenie o skorzystaniu z samochodu innej osoby.
- Zwrot kosztów podróży innym środkiem transportu komunikacji publicznej (PKS, PKP) w wysokości faktycznie poniesionych racjonalnych i celowych wydatków udokumentowanych biletami (w przypadku PKP bilety II klasy).
- W razie braku dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, świadek składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.
- Należności wymienione wyżej przysługują również osobie towarzyszącej świadkowi, jeżeli świadek nie mógł stawić się bez opieki tej osoby.
- Należności, o których mowa wyżej Sąd przyznaje na wniosek, składany niezwłocznie lub pisemnie w terminie 3 dni od dnia stawienia się na wezwanie Sądu. Wzór wniosku o zwrot kosztów podróży dostępny jest w Sądzie i na stronie internetowej Sądu.
- Świadkowi na jego żądanie może być przyznany zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu według następujących zasad:
- Wniosek o przyznanie należności składa się niezwłocznie lub pisemnie w terminie 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem osoby wzywanej pod rygorem utraty prawa do zwrotu tych należności
- Wraz z wnioskiem o zwrot zarobku lub dochodu świadek przedkłada zaświadczenie pracodawcy, określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach. Wzór zaświadczenia dostępny jest w Sądzie i na stronie internetowej Sądu.
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą w przypadku zgłoszenia wniosku o zwrot utraconego dochodu winny przedstawić dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej.
- Wskazane wyżej należności nie przysługują świadkom zatrudnionym w organie władzy publicznej jeżeli powołany został do zeznawania w związku z tym zatrudnieniem.
- Wraz z wnioskiem o przyznanie należności świadek winien okazać dowód osobisty oraz podać numer rachunku bankowego w przypadku wniosku o zwrot należności na konto bankowe. We wniosku i zaświadczeniach należy wpisać sygnaturę sprawy - wskazana na wezwaniu.
Załącznik:
Podpisał: Krzysztof Gawliczek
Dokument z dnia: 23.10.2014
Dokument oglądany razy: 7 944
Dokument z dnia: 23.10.2014
Dokument oglądany razy: 7 944
Opublikował: Krzysztof Gawliczek
Publikacja dnia: 23.10.2014
Publikacja dnia: 23.10.2014